قهرمانان وپهلوانان زورخانه

صفحه ي اصلي  -  تماس با ما   - 

عكس تصادفي

 

جای کد

 

موضوعات

 

عکس شهدای ورزش زورخانه ای

زندگی نامه پهلوانان صاحب بازوبند پهلوانی

اخبار

آلبوم عکس قهرمانان

بیانات مقام معظم رهبری درباره ورزش

اسامی قهرمانان صاحب نام ایران

اسامی پهلوانان صاحب نام ایران

اداب رسوم زورخانه


 

لينک دوستان

 

لرستان شناسی میراث فرهنگی
ورزشهای باستانی وکشتی پهلوانی استان لرستان
فدراسيون بين المللي زورخانه
فدراسيون ورزش پهلواني وزورخانه اي
ورزش دیار لرستان
تصاویر جهان پهلوان تختی
لينك رشته هاي ورزشي

 

آرشيو

 

هفته دوم آبان ۱۳۹۰
هفته سوم تیر ۱۳۹۰
هفته سوم فروردین ۱۳۹۰
هفته سوم بهمن ۱۳۸۹
هفته اوّل خرداد ۱۳۸۸
هفته دوم اردیبهشت ۱۳۸۸
هفته سوم اسفند ۱۳۸۷
هفته اوّل بهمن ۱۳۸۷
هفته چهارم دی ۱۳۸۷
هفته چهارم آذر ۱۳۸۷
هفته دوم دی ۱۳۷۸
بهمن ۱۳۸۷
دی ۱۳۸۷
آذر ۱۳۸۷

 

 

محمد باقری

 

آمار سايت

 

» اين وبلاگ را صفحه خانگي خود كن !  به مدير وبلاگ ايميل بزنيد !  ذخيره كردن صفحه!  اضافه کردن اين وبلاگ به علاقه منديها!  لينک RSS 
site map site map ror html site map
  Add to Technorati

 

 


 

 

 


 

 

تبليغات


اللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَک َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً به وپایگاه قهرمانان وپهلوانان زورخانه خوش آمدید

زندگی نامه پهلوان حاج احمد وفادار

  نويسنده :  محمد باقری

آخرين ديدار، با پهلوان وفادار
ورزش، شغل و كار اصلي نمي تواند باشد     گلچين روزگار، يكي ديگر از مردان بزرگ و اسطوره ها را از گلستان پهناور و پربار ورزش چيد و به خاك سپرد.
     پهلوان احمد وفادار عضو تيم ملي كشتي آزاد ايران در اولين دوره مسابقات قهرماني جهان - 1951 - بود كه از دروازه تاريخ گذشت و به افسانه ها پيوست.
     وفادار در بازي هاي المپيك 1952 هلسينكي و مسابقات جهاني 1954 توكيو نيز پيراهن تيم ملي را در سنگين وزن به تن داشت و سه سال پياپي (1329 تا 1331) پهلوان ايران شد و اولين بازوبند پهلواني كشور در مسابقات رسمي اين ورزش ملي را تصاحب كرد و همراه با مدال هاي رنگارنگ و جام هاي قهرماني اش را به موزه آستان قدس رضوي هديه نمود.
     پيكر پاك پهلوان وفادار، طي مراسم باشكوهي با حضور جمع كثيري از پيشكسوتان و دوستداران ورزش روز پنجشنبه ششم اسفندماه جاري، در صحن مطهر حرم امام رضا (ع) به خاك سپرده شد.
     حدود چهارده ساعت پيش از اين كه پهلوان وفادار چشم از جهان هستي فروبندد، ديدار كوتاهي با آن قهرمان نامي داشتيم در آخرين ديدار با پهلوان وفادار، ابراهيم آزمون قهرمان پيشين كشتي كشور و يار باوفاي پهلوان وفادار و سرهنگ حسين بهرامي قهرمان اسبق واليبال و دو دهگانه كشور و رئيس تربيت بدني نيروهاي مسلح خراسان در سال هاي دور، حضور داشتند همزمان با ورود ما به منزل پهلوان وفادار، حاج حسين زارع رئيس هيا ت كشتي چوخه اي خراسان به اتفاق برادرش محمدحسن، جواد صارم بافنده (دبير هيا ت كشتي چوخه اي خراسان)، قاسم فيلابي (مربي كشتي)، حسين علي عبدالهي (مدير مجتمع ورزشي شهيدبهشتي مشهد)، عيسي كمالي و عيسي روحاني از پيشكسوتان كشتي چوخه اي نيز وارد شدند.
    


     پهلوان وفادار كه دو سال در بستر بيماري افتاده و زمين گير شده بود ديگر توان راه رفتن نداشت. در برخي از مراسم ورزشي با ويلچر حضور مي يافت. به مرور آن هيكل تنومند و سينه ستبرش آب شده بود. قهرمان سنگين وزن - بالاي صد كيلوگرم - ايران، چهل كيلو هم وزن نداشت، وقتي به بسترش نزديك شديم براي ما دست تكان داد، درست مثل مسافري كه روي پله هواپيما، يا داخل ترن براي بدرقه كنندگان دست تكان مي دهد و خداحافظي مي كند، انگار به پهلوان الهام شده بود كه زمان وداع فرارسيده است. او هيچگاه چنين حركتي را انجام نمي داد. يك ماه پيش نيز در سفر به مشهدمقدس كه براي ارزيابي مسابقات انتخابي كشتي آزاد و فرنگي مرحله دوم تيم ملي صورت گرفت به عيادت پهلوان رفتم آن روز روي مبل نشسته بود و هنگام ترك وي دست تكان نداد. ولي در آخرين ديدار مرتب براي همه ما دست تكان مي داد هنوز مي توانست حرف بزند. پرسيدم پهلوان چطوري؟
     گفت: خوبم...
     همسرش پرسيد... لطيف از تهران آمده، مي شناسي پهلوان گفت: بله، ممنونم...
     پيشاني اش را كه خيس عرق بود بوسيدم، به زحمت نفس مي كشيد، صداي خس خس نفس هايش، ما را نگران كرد...
     قاسم فيلابي با دوربين كوچكش عكس يادگاري از آخرين ديدار با پهلوان وفادار گرفت.
     سرهنگ شيخ نژاد دوست وفادار، پهلوان وفادار كه به طور مرتب با وي تماس دارد، خيلي اصرار كرد كه شام را مهمان پهلوان باشيم و بيشتر در آنجا بمانيم، اما طبق قرار قبلي بايد به ديدار يكي ديگر از دوستان قلمزن ورزشي - منوچهر نقافي - كه بيمار بود مي رفتيم، از پهلوان و اعضاي خانواده اش خداحافظي كرديم. پهلوان همچنان براي ما دست تكان مي داد...
     صبح فردا، حاج ابراهيم آزمون طي تماس تلفني گفت پهلوان به درود حيات گفته است...
     قرار بود همان روز به تهران برگردم، برنامه سفرم را به تعويق انداختم، تا در مراسم تشييع پيكر پاك پهلوان وفادار شركت كنم...
     آشنايي با پهلوان احمد وفادار
     پهلوان احمد وفادار حداقل 2 سال بزرگتر از سني داشت كه در شناسنامه اش قيد شده بود و محل تولدش هم روستاي <داود لي> قوچان است احمد در خانواده عشاير داود لي چشم به جهان هستي گشود و در ايام كودكي پدرش (علي) را از دست داد. مادرش (زينب) كه اهل نوخندان درگز بود، پس از چند ماه اقامت در <داود لي> مجبور شد فرزندانش را به نوخندان ببرد. وقتي بعد از ماه ها سكونت در نوخندان به فكر صدور شناسنامه براي فرزندانش افتاد، نمي دانست كه چه فاميلي را درنظر بگيرد. كارمند اداره ثبت نوخندان كه در جريان فداكاري و وفاداري زينب قرار داشت، با هماهنگي زينب فاميل <وفادار> را انتخاب و ثبت كرد.
     در شناسنامه احمد وفادار تاريخ تولد روز پانزده خرداد سال 1306 ثبت شده است.
     از زمين خاكي تا سكوي قهرماني
     احمد وفادار مثل اكثر نوجوانان مناطق شمالي خراسان از سن هشت - نه سالگي به كشتي چوخه اي روي آورد و در زمين خاكي زورآزمايي كرد وقتي به سن بلوغ رسيد و وارد خدمت سربازي شد، درمقابل حريفان صاحب نام به پيروزي هاي ارزشمندي رسيد. در سال 1329 علاوه بر كسب مقام قهرماني كشتي آزاد كشور پهلوان پايتخت هم شد.
     سال بعد اين عنوان را تكرار كرد و به عضويت تيم ملي كشتي آزاد ايران درآمد. در اولين دوره مسابقات جهاني 1951 كه به ميزباني هلسينكي (پايتخت فنلاند) برگزار شد شركت كرد.
     غلامرضا تختي را شكست داد
     سال 1331 براي سومين سال پياپي بازوبند پهلواني را به دست آورد. در ديدار نهايي غلامرضا تختي فاتح مدال نقره وزن 79 كيلوگرم مسابقات جهاني 1951 را با ضربه فني شكست داد.
     تختي كه رفيق و رقيب، احمد وفادار بود، نمي خواست با او روبه رو شود، اما مقامات فدراسيون كشتي تختي را مجبور كردند كه وارد صحنه شود و با پيروزي بر وفادار نگذارد، بازوبند پهلواني را تصاحب كند. اگر وفادار در سال سوم شكست مي خورد نمي توانست بازوبند را براي هميشه مال خود كند.
     ديدار تختي و وفادار در مدرسه دارالفنون تهران برگزار شد. وقتي تختي رودرروي وفادار قرار گرفت، وفادار گفت: مگر قرار نبود كه شما كشتي نگيريد، تا من بتوانم با خيال راحت بازوبند پهلواني را ببرم؟ تختي درحالي كه سرش را از خجالت پايين انداخته بود گفت: متوليان فدراسيون كشتي مرا وادار كردند كه مقابل شما بايستم...
     وفادار گفت: اگر به شما مي گفتند از پشت بام خودت را پايين بينداز باز هم قبول مي كردي؟
     تختي سكوت كرد و پهلوان وفادار با ناراحتي گفت: هرچه خدا بخواهد برو آماده شو تا كشتي بگيريم... وقتي پهلوان وفادار پيش قبض شلوار باستاني تختي را در خاك به چنگ آورد با تمام نيرو بالا كشيد و با فن كنده تختي را ضربه فني كرد.
     پهلوان، شوفر تاكسي شد!
     وفادار پس از اين پيروزي، تا سال 1954 در خدمت تيم ملي بود و در رقابت هاي جهاني 1954 توكيو نيز حضور يافت، اما به مرور سيرنزولي داشت و فشار زندگي او را وادار كرد كه در مشهد راننده تاكسي شود. مدتي اين كار را دنبال كرد، اما پس از ازدواج با دختر حاج آقا سلطاني يكي از متمولين و خوانين چكنه (سلطان ميدان) به استخدام راه آهن مشهد درآمد و تاكسيراني را ول كرد.
     در آخرين ديدار با پهلوان وفادار كه هفته پيش، چند ساعت قبل از مرگ اين بزرگمرد تاريخ كشتي صورت گرفت، همسر باوفاي پهلوان وفادار، درددل مي كرد و اشاره اي هم به كمك مالي پدرش داشت. مي گفت: پس از مرگ پدرم، به مرور زمين و اماكن مسكوني كه به من رسيده بود فروختم و به زخم هاي زندگي زدم، 6 سال پيش هزينه جراحي قلب پهلوان وفادار كه بسيار سنگين بود. از همان محل (ارثيه) پرداخت شد.
     همسر پهلوان از دوستان و مقامات مسئول ورزش، به خصوص آستان قدس رضوي كه آرامگاهي را در صحنه مطهر امام رضا (ع) به پهلوان وفادار اختصاص دادند، قدرداني كرد.
     آتيه: اميدواريم سازمان تربيت بدني هرچه زودتر مقرري صندوق حمايت از قهرمانان و پيشكسوتان ورزش را به خانواده پهلوان وفادار پرداخت نمايد، تا كمك حال اين خانواده بزرگ و پرجمعيت باشد.
     پهلوان وفادار، در آرشيو آتيه
     يازده سال پيش، وقتي پيش شماره هاي <آتيه> از نيمه اول تيرماه 1372 منتشر شد، با پهلوان احمدوفادار به عنوان اولين قهرمان و پيشكسوت ورزش به گفت وگو نشستيم كه اظهارات وي با عنوان: <حالا با مشكلات زندگي كشتي مي گيرم!> در شماره سوم آتيه - نيمه اول مردادماه 1372 - به چاپ رسيد كه نقل نكات مهم آن مصاحبه خالي از لطف نيست. وفادار، مثل اكثر قهرمانان سابق - نيم قرن پيش - براي كشتي گرفتن كيسه ندوخته بود و نمي خواست از اين رهگذر توشه اي براي آينده زندگي خود برداشت كند. او بهترين دوران و نيروي جوانيش را وقف ورزش كرد وقتي به دوران بازنشستگي رسيد تازه متوجه شد كه دستش خالي است و براي تامين مخارج خانواده پرجمعيت نياز به پول دارد. چرا كه اداره كردن خانواده 10 نفره كار ساده اي نبود.
     حق سفره پهلوان قطع شد
     پهلوان وفادار هشت فرزند - 5 پسر و 3 دختر - داشت، حق سفره و حقوق بازوبند پهلواني او را قطع كردند، اما سفره پهلوان هميشه پهن بود، پدر همسرش كه از كشاورزان و گوسفنداران بزرگ <چكنه> بود به پهلوان كمك مالي مي كرد. تربيت بدني و هيا ت كشتي خراسان با تلاش بسيار توانستند، اين پهلوان بزرگ را به استخدام راه آهن درآورند. درب خانه پهلوان به روي مهمان خراساني و ساير شهرها، به خصوص تهراني ها باز بود و پهلوان وفادار با گشاده رويي و صميميت از مهمانان پذيرايي مي كرد و ازاين كار لذت مي برد. حتي در آن دوراني كه با مشكلات مالي دست و پنجه نرم مي كرد و به اصطلاح <كيسه بيمار> بود، در مهمان نوازي كم نمي آورد.
     پهلوان، عاشق مخدوم قلي بود
     پهلوان وفادار به مخدوم قلي شاعر بزرگ تركمن عشق مي ورزيد، سروده هاي او و ساير شعراي ترك زبان را در اردوهاي كشتي، داخل هواپيما، كاروان ورزشي ايران به المپيك، اتوبوس اختصاصي ورزشكاران، در مجالس ورزشي و خودماني و... با صداي بلند مي خواند و از حضار مي خواست در برخي از موارد او را همراهي كنند.
     يك ماه پيش از درگذشت پهلوان وفادار با اكيپ فيلمبرداران صداوسيما - شبكه 3 - به ديدار پهلوان رفتيم او هنوز رمق خواندن را داشت و دو - سه بيت از اشعار مورد علاقه اش را به آرامي خواند:
     بو دنيا غمخانه دي
     غم چكن ديوانه دي
     بو دنيا فاني دنيا
     سليمان هاني دنيا
     تختي ني يل آپاردي
     سليمان هاني دنيا
     ترجمه: اين دنيا غمخانه است
     غمكش ديوانه است
     اين دنيا، فاني است
     سليمان كجاست دنيا
     تختش را باد برد
     سليمان كجاست دنيا
     (منظور تخت حضرت سليمان، يا قاليچه حضرت سليمان است)
     ورزش شغل و كار اصلي نيست
     همانگونه كه در بالا اشاره شد در مصاحبه آتيه با پهلوان احمد وفادار كه سال 1372 صورت گرفت و در پيش شماره 3 نيمه اول مرداد به چاپ رسيد به نكات مهمي برمي خوريم كه تكرار آن خالي از لطف نيست.
     پهلوان در معرفي خود، نام روستاي محل تولدش را كه در اصل <داودلي> است و در ضلع شمالي جاده قوچان - مشهد قرار دارد. به همان زبان محلي <دواورتلي> معرفي مي كرد كه جزو حومه قوچان است ولي در شناسنامه احمد وفادار كه در بخش نوخندان درگز صادر شده است محل تولدش، در نوخندان ثبت گرديده، درحالي كه خيلي ها وفادار را زاده نوخندان مي دانند خودش بارها به نگارنده اين سطور كه دوستي عميق و ديرينه با پهلوان دارد گفته است: من اهل قوچانم، البته در سال هاي دور درگز هم مثل شيروان از جمله بخش هاي قوچان محسوب مي شدند. شناسنامه درگزي ها و شيرواني در قوچان صادر مي شد.
     پهلوان وفادار از اين كه در دوران جواني، كشتي را به عنوان شغل و كار اصلي دنبال كرد، پشيمان بود و مي گفت: به جوانان بايد تفهيم كنيم ورزش را به صورت شغل اصلي درنظر نگيرند.
     زمانه به كل عوض شده است
     پهلوان در مصاحبه يازده سال پيش روي ورزش حرفه اي حساسيت داشت و تا كيد مي كرد كه رسانه هاي گروهي و خبري بايد اذهان عمومي را روشن كنند تا نوجوانان و جوانان علاقه مند به ورزش براي كسب درآمد به ورزش روي نياورند، اما در يك سال اخير نظر پهلوان عوض شده بود، وقتي سال گذشته با او در همين زمينه بحث مي كرديم، گفت: حالا زمانه عوض شده است. فلان فوتباليست براي بازي در ليگ داخلي يا ليگ هاي خارجي صدها ميليون تومان پول مي گيرد، يا كشتي گيران براي حضور در رقابت هاي ليگ كه سه - چهار ماه جريان دارد بيش از 10 ميليون تومان دريافت مي كنند. در دوران قهرماني ما از اين خبرها نبود.
     پهلوان دوباره صاحب خانه شد
     در سال 1372 پهلوان اجاره نشين بود. در اين باره به آتيه گفت: كارمند بازنشسته راه آهن مشهد هستم و به غير از حقوق بازنشستگي درآمد ديگري ندارم، مخارج سنگين زندگي با درآمد ناچيز حقوق بگيران، به خصوص بازنشسته ها همخواني ندارد، به همين دليل خانه شخصي خود را فروختم اكنون اجاره نشين شده ام..
     من قهرمانان بازنشسته اي را مي شناسم كه به زحمت چرخ زندگي خويش را مي چرخانند، هميشه هشتشان در گرو نه است، خريد گوشت كيلويي پانصدتومان براي همگان مقدور نيست.
     (حالا 10 برابر شده يعني كيلويي 5 هزار تومان!)
     پهلوان وفادار، چند سال خانه به دوش بود. سال به سال بايد اجاره نامه را تمديد مي كرد، يا خانه را تحويل صاحبش مي داد. سرانجام با كمك دوستان و اداره كل تربيت بدني در قاسم آباد مشهد صاحب خانه شد و از سرگرداني نجات يافت.
     از ما گذشت، به فكر جوانان باشيد
     پهلوان وفادار در مصاحبه يازده سال پيش خود از سازمان تربيت بدني خواست كه به فكر آينده ورزشكاران، به خصوص قهرمانان پرافتخار باشد. او گفت: از ما گذشت ولي بايد به فكر نوجوانان و جوانان باشند كه بهترين دوران زندگي خويش را صرف كسب پيروزي در ميادين بين المللي مي كنند. سازمان تربيت بدني بايد آينده ورزشكاران و بيمه آنان را تامين كند.
     شايان ذكر است، يك ماه پيش كه مسابقات مرحله دوم انتخابي تيم هاي ملي كشتي آزاد و كشتي فرنگي در مشهدمقدس برگزار شد به درخواست فدراسيون كشتي، احكام و مدارك قهرماني پهلوان وفادار را در خاتمه آن مسابقات به جواد رفوگر دبير فدراسيون كشتي دادند، تا در اختيار مديرعامل صندوق حمايت از قهرمانان و پيشكسوتان ورزش در تهران قرار دهد. حداقل حقوق ورزشكاران بازنشسته واجد شرايط كه عضو اين صندوق باشند ماهيانه يكصدهزار تومان است، اگر در قيد حيات نباشند به همسر يا فرزندانش تعلق مي گيرد.

  لينک ثابت |جمعه یازدهم اردیبهشت ۱۳۸۸| موضوع: زندگی نامه پهلوانان صاحب بازوبند پهلوانی |  

 


آخرين مطالب

پهلوان حاج سیدحسن رزاز و حاج محمدصادق بلورفروش
پهلوانان صاحب بازوبند پهلوانی
ورزش زورخانه‌ای یا ورزش باستانی
پهلوان حاج مصطفی طوسی
گزارش تصویری لیگ برتر 90
ورزش دراسلام
قصه پهلوانی هنوز زنده است
پهلوانان ایران
زندگی نامه پهلوان علیرضا سلیمانی
زندگی نامه پهلوان عباس زندی
زندگی نامه پهلوان منصور مهدی زاده
زندگی نامه پهلوان حاج احمد وفادار
درگذشت پهلوان ورزش باستانی
پهلوان یزدی-پهلوان مسجد حوضی-پهلوان محمدصادق بلور فروش-پهلوان سیدحسن رزاز
پهلوان شهید اسدا...(شاپور)نعمت الهی
بیانات رهبر انقلاب
تاريخچه زورخانه در ايران
ثبت ورزش زورخانه‌ای به عنوان میراث معنوی
اولین جام جهانی ورزش های زورخانه ای در آذربایجان برگزار می شود
دور برگشت مسابقات لیگ 87
تیم ورزشهای پهلوانی وزورخانه ای باشگاه مقاومت کشور(شهید بروجردی کردستان)درتخت جمشید
معرفی قهرمانان
تصاویر قهرمانان وپهلوانان
پهلوانان صاحب بازوبند پهلوانی
پهلوان حاج مصطفی طوسی


درباره ما

 

با نام و یاد خدای بزرگ و مهربان، این حقیر محمد باقری از شهرستان خرم آباد عضو کوچکی از خانواده بزرگ ورزش پهلوانی وزورخانه ای قهرمان برتر سال 2008 جهان دارنده 4 مدال طلای آسیا وبین الملل و قهرمان چندین دوره کشوردر ورزش پهلوانی و زورخانه ای این وبلاگ را جهت معرفی ورزش پهلوانی وزورخانه ای وقهرمانان وپهلوانان عزیز ایران اسلامی که دراین ورزش ملی مذهبی زحمت کشیده اندراه اندازی نموده ام واز تمامی عزیزان جهت کامل تر شدن تقاضای یاری دارم. تلفن تماس 09163601541

 

پيوند روزانه

 براي تبادل لينک ابتدا لينک مارو بانام:  قهرمانان وپهلوانان زورخانه - زندگی نامه پهلوان حاج احمد وفادار   در وبلاگ ياسايتتان قراردهيد

 

جستجو

Google
  
            
     در كل اينترنت
     در اين سايت

 

لولگوي دوستان

 

<--- لوگوي شما --->

 

فال حافظ

 


فال حافظ

 

 

 

 

Copyright © 2008

Powered by: BLOGFA|designer: TakTemp.com


zurkhanehir

محمد باقری

zurkhanehir

http://zurkhanehir.blogfa.com

قهرمانان وپهلوانان زورخانه

قهرمانان وپهلوانان زورخانه - زندگی نامه پهلوان حاج احمد وفادار

قهرمانان وپهلوانان زورخانه

با نام و یاد خدای بزرگ و مهربان، این حقیر محمد باقری از شهرستان خرم آباد عضو کوچکی از خانواده بزرگ ورزش پهلوانی وزورخانه ای قهرمان برتر سال 2008 جهان دارنده 4 مدال طلای آسیا وبین الملل و قهرمان چندین دوره کشوردر ورزش پهلوانی و زورخانه ای این وبلاگ را جهت معرفی ورزش پهلوانی وزورخانه ای وقهرمانان وپهلوانان عزیز ایران اسلامی که دراین ورزش ملی مذهبی زحمت کشیده اندراه اندازی نموده ام واز تمامی عزیزان جهت کامل تر شدن تقاضای یاری دارم. تلفن تماس 09163601541 معرفی قهرمانان پهلوانان وپیشکسوتان صاحب نام ایران

قهرمانان وپهلوانان زورخانه

قالب بلاگفا

قالب پرشين بلاگ

قالب وبلاگ

Free Template Blog

وبلاگکد ماوس

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ